TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI`NIN AÇIKLADIĞI KADROLARA TEPKİLER BÜYÜYOR ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN

GIDA TARIM VE HAYVANCILIK BAKANLIĞI`NIN AÇIKLADIĞI KADROLARA TEPKİLER BÜYÜYOR ULAŞMAK İÇİN TIKLAYIN
MERKEZ
Yayına Giriş: 28.12.2012 Son Güncelleme: 28.12.2012

Ülkemiz politikalarının çoğu şimdiye kadar kendimizi dışarıya uydurabilmek için yapıldı. Bunları yaparken kendi vatandaşlarımızı unutmamamız gerekir. Avrupa birliği yasalarına kendimizi uyduracağız diyerek GIDA MÜHENDİSLERİNİN özelde ve kamuda çalışma alanı daraltıldı. Bununla da kalmayıp 4 senelik eğitimimiz 2 haftalık kurslardan küçük görüldü. Sene 2012 tek meslekle birçok işi yaptırma yıllarını çoktan geçtik. Artık herkesin uzmanlık alanı var. 2 kredilik seçmeli ders aldılar diye gıda alanına veteriner HEKİM ve ZİRAAT mühendisi arkadaşları gıda alanında çalıştırmanın mantığı ne ? Kendimizi dışarıya uydurmayı bırakalım, gençlerimizi mağdur etmeyelim, biz bu bölümü boşuna okumadık!! 

Oğuz AKTOY


Gıda skandalları her geçen gün artarak devam etmekte. Bakanlık ise  denetim yaparak uygunsuzluk bulduğu bazı firmaları ifşa ederek denetimli gıda tüketmenizi sağlıyoruz diye övünmekte. ( Bu bakanlığın her işletmeyi denetlediği anlamına gelmemekte olup sadece denetlediği birkaç işletmedeki uygunsuzluklar ilan edilmekte ) Gıda denetimleri Güvenilir Gıdaya ulaşmada en önemli  noktadır. Bakanlık kayıtlı 500 bin işletmeyi( gıda üretim, satış ve toplu tüketim yerleri) 4650 Gıda Kontrolörü ile denetlemeye çalışmaktadır. Gıda denetimini gerçekleştirilen personelin ise sadece 852 tanesi Gıda Mühendisidir. Sizce 500 bin işletmeyi 4650 gıda denetçisi ne kadar etkin denetleyebilir? Halkımız güvenilir gıdaya bu şekilde nasıl ulaşabilir?? 

Gıda Mühendislerinin değerini biliyoruz onlara da bakanlıkta  yeterince yer vermeye çalışacağız diyen sayın bakanımıza en son personel alımını hatırlatmak isterim. Bugünlerde TARGEL Projesi ile 2500 personel bakanlığa alınmaktadır. Bu personelin çok büyük çoğunluğunu ziraat mühendisleri ve veteriner hekimler oluşturmaktadır. TARGEL Projesi tarım ve hayvancılığı geliştirmek için uygulamaya konulmuş bir projedir deniyor. Tamam kabul diyelim. O zaman gıda denetimlerinde görev alması için açılan 100 kadronun neden sadece 25 tanesini Gıda Mühendislerine ayrılıyor? Neden gıda denetimlerinde Gıda Mühendislerinden çok ziraat mühendisleri ve veterinerler yer alıyor?? 

ECEM AKAN


Sayın TARIM VE HAYVANCILIK BAKANI;

Bakanlığın adında gıda geçmesine rağmen 2005‘den bu yana basında bulunduğunuz bakanlık gıda konusunda sınıfta kalmıştır! Bunun en büyük delili sitenizde yaptığınız afişe edilen firmalardır. Gıda güvenliği üretimden sonra afişe ederek değil öncesinde gerekli kontrollerin yapılmasıyla sağlanabilir. Ancak 4635 gıda kontrolörünün zaten cok yetersiz olmasıyla birlikte sadece 852 gıda mühendisinin görev alması bu kontrollerin diğer meslek gruplarının yetersiz bilgisine bırakılmasıyla GIDA TERÖRÜ boyutuna ulaşmıştır. Belli ki diğer meslek grupları bu işi 2-3 günlük eğitimlerle yapamayacak zaten böyle bir beklenti içinde bulunulması büyük bir handikap ve Bakan mesleği ve bakanlık müdürlerinin mesleğine olan torpilden olduğu açıkça görülmektedir. Basında yaptığınız açıklamalarda gıda mühendisi sayısını 7 kat artırdığınızı söyleyerek kamuoyunu yanıltmaktasınız. Çünkü zaten gıda kontrolleri 2004 yılında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı yetkisine verilmiş 2004 yılında yapılan atamayla istihdam edilen  yaklaşık 400 kişilik gıda mühendisi sayısı  Sayın Bakan Mehdi Ekerin 2005 yılında göreve gelmesiyle  7,5 yılda  iki katına ancak ulaşabilmiştir. BU dönemde ise sadece TARGEL projesi için bile diğer meslek  gruplarından 10.000 kişi istihdam edilmiştir. Diğer pozisyonlarda ise yapılan sayı gıda mühendisi istihdamı sayısını fazla fazla katlamıştır. Şimdi size soruyorum bu mudur ADALET ?  Bizler gıda mühendisleri olarak haklı sesimizin duyulmasını mesleğimize yapılan HAKSIZLIĞIN giderilmesini istiyoruz. 2012-2014 kpss puanıyla yapılacak gıda mühendisi sayısının en az 3000 kişi olmasının sağlanması mesleğimize yapılan haksızlığı bir nebze olsun giderebilecektir. Ve bizler bu sayıyı SADAKA olsun diye değil HAKKIMIZ olduğu için her bir vatandaşımızın güvenilir gıda tüketme HAKKINIn sağlamsı için yapılmasını ivedilikle talep ediyoruz.  

GIDA MÜHENDİSİ NEBİYE ÇOLAK 


Biz Gıda Mühendisleri olarak sadece kendi işimizi yani eğitim aldığımız görevde olmak istiyoruz.Bunun içinde herkesin aynı sorularla ölçüldüğü KPSS sınavına hazırlandık ve bölüm olarak başarımız çok yüksek. Bakanlık olarak yaptığınız adaletsiz alımlarla başarımızla övünemiyoruz bile..Bu ülke gıda denetiminde yetersizdir ve bu kesindir artık bunu kabul edin ve mesleğe göre alım yapmayın artık..Emeğimize yazık..Biz sadece GIDA  MÜHENDİSLERİNE ADALETLİ davranılmasını istiyoruz.

ARZU GÜRKAN

 


Sadece işini yapmaya uğraşan ve bunun için hakkını arayan gıda mühendislerine 3000 kadro istediklerine karşı duyarsız kalan Bakanım adaletsizce davrandığınızın farkında değil misiniz ?Bu bize (gıda mühendislerine) ve halka yapılan zulüm değil de nedir?2013‘te alınacak olan personel sayısının içinde 3000 sayısının sadece gıda mühendislerine ait olmasını istiyoruz. Neden bunca haksızlık?

Dilek Memiş


Yazıklar Olsun.... Gıda Güvenliğinin hiçe sayıldığının resmidir... 50 Puan alan veterineri kadrona al !!! 90 Puan alan Gıda Mühendisi açıkta kalsın.... YAZIKLAR OLSUN diyorum tekrardan.

Saygılarımla.

Şakir BAYRAKDAR
Kalite ve Gıda Güvenliği Uzmanı/Gıda Mühendisi

 


Umarım o bakanlıktaki insanların vicdanları rahattır. ne bu veterinerlik sevdalılığı? Sayın Mehdi Eker in veteriner hekim olup da  meslektaşlarına kıyak geçme adı altındaki hak yeme ; bizleri ve diğer bölümdeki insanları enayi yerine koyma sanatı mı? Yazık.. hem de cok yazık.. bu resmen İNEK BAŞINA VETERİNER AÇILIMIDIR.  bunun sorumlusu O şahsa hakkımı helal etmıyorum. BİZ DE BU VATANIN EVLADIYIZ.. 

BİRCAN KARAGÜLLE

 


ADALET BEKLEMEK!

Milletvekilleri‘ne;

Her geçen gün bir yenisi yaşanan Gıda Terörü, şüphesiz ki en az kaçak içki kadar önemli bir sorundur. Çıkarılan 5996 sayılı kanunla, bir çok işletme gıda mühendisi çalıştırma zorunluluğu ortadan kaldırıldığından gıda denetimden mahrum bırakılmıştır. Halk sağlığı ciddi tehdit altındadır ve bu sorun ancak özelde ve kamuda "Gıda Danışmanı" olarak istihdam edilecek Gıda Mühendisleriyle çözülecektir.


"Gıda" Tarım ve Hayvancılık Bakanı‘na;

"Veteriner hekim, ziraat, gıda ve su ürünleri mühendisi ile diğer tarımla ilgili branşlarda alacağımız 2 bin 600 kişi Ocak ayında köylerde tarım danışmanı olarak göreve başlayacak. Bunların çoğunluğunu gıda mühendisleri oluşturacak." demiştiniz.Alınan toplam Gıda Mühendisi sayısı 58. (%2,23) "Çoğunluk" kavramınızı Gıda Mühendisi olmak için Türkiye‘de ilk 500‘e giren ben inanın algılamakta zorluk çekiyorum. Kamuoyunu yanıltmaktan vazgeçin artık. Yine dediniz ki; "Biz iktidara geldiğimizde 181 olan gıda mühendisi istihdamı ocak ayı alımlarıyla birlikte yedi kat artmış olacak." Haklı da olabilirsiniz, lakin bir de Bakan olduğunuz günden bugüne açılan kadro sayısını ve bunun Gıda Müh. Ziraat Müh. ve Veteriner Hekim dağılımın açıklasanız da kamuoyu bilgilense ...

Başbakan‘a;

Keşke özel hayatımızı ve dizileri bir kenara bırakıp, ülkedeki Gıda Gerçekleriyle yüzleşseniz kanımca çok daha hayırlı olacaktır. Mesela ben bir örnek vereyim size. "Gıda" Tarım ve Hayvancılık Bakanı olarak yetkilendirdiğiniz zat; ülkedeki koyun, keçi ve inek sayısından tek tek haberi varken, bakanlığındaki Gıda Müh. sayısından bi haber ne yazık ki ...

YÖK Üyeleri‘ne;

Gıda Mühendisliği kontenjanları 4000 i geçti. 1 Doç. 2 Yrd.Doç ile eğitime başlayan üstelik de İkinci Öğretimi hediye(!) olan Gıda Mühendisliği Bölümleri mevcut. Eğitim kalitesinden sorumlu olan sizler, sanayinin gerekliliklerini yerine getiremeyen potansiyel işsiz gençler yetiştirilmesinin yolunu açıyorsunuz. Her ailenin mutfağına bir Gıda Mühendisi Projenizden derhal vazgeçin. Yeni Gıda Mühendisliği Bölümleri açılmasına, her yıl kontenjan artışına artık DUR denmeli ve İkinci Öğretimler kapatılmalı...

Vatandaş‘a;

Yaşamın idame ettirebilmen için temel ihtiyacın olan güvenli gıdanın sağlanması ancak Gıda Mühendisleri ile olur. Bilmelisiniz ki, Gıda konusunda ihtisas sahibi Gıda Bilimi Konusunda eğitim almış Gıda Mühendisleridir, Onkoloji Uzmanı Tıp Doktorları değil ... Unutmayın ki; Gıda Mühendisi Halkın Sağlık Güvencesidir.

Ve son söz Meslekdaşlarım‘a;

Ey Gıda Mühendisi! "Adalet" partisinin, "Gıda" ise sadece bakanlığının isminde olan M.Mehdi EKER‘den Gıda Mühendislerine Adalet istemek/beklemek fazlasıyla polyannacılık olur. Hangi partiye oy verdiğinin bir önemi yok. M.Mehdi EKER‘in mesleğine verdiği değeri gör. "İnsanlık Mehdi‘nin gelişini bekliyor, sen gidişini bekleme." Mesleğine, Örgütüne (GıdaMO) ve Birliğine (TMMOB) Sahip Çık.

Sevgiler & Saygılar

İ.Uğur TOPRAK Gıda Mühendisi 

 


 Sayın Bakanımız katıldığı televizyon programında,göreve geldiklerinde 181 olan gıda mühendisi sayısını 7 katına çıkardıklarını ifade etmiştir.Fakat, çok alım yapılmış gibi verilen bu ifade tamamıyla kamuoyunu yanıltmaktadır. Çünkü bu alımlarla beraber toplam gıda mühendisi sayısı ancak 1200lere ulaşmıştır.Diğer taraftan tek seferde yapılan veteriner hekim alımları(1556 kişi)  10 yılda yapılan gıda mühendisi alımından fazladır.Adında Gıda geçen bakanlığın gıda mühendislerini tercih etmeme nedeni anlaşılamaz durumdadır. Biz sadece kendi bakanlığımızda hakettiğimiz kadroyu istiyoruz.

Gazi Emir YOLAL


Her hayvana veteriner, her bitkiye ziraat mühendisi atamak başarılı bir politikadır. Güvenilir gıda için her adamın başına gıda mühendisi atayacak halleri yok tabi ki. Tebrikler !!!!

Zeynep Kiriş15-20 sayfa veteriner hekime ihtiyacı olan sadece 59 adet gıda mühendisine ihtiyaç duyan bir Bakanlık bünyesinde bize yer vermediğini Gıda,Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı‘nda Gıda kelimesini taşımaya hakkı olamaz diyorum.

Fazilet MIDIK
Yüksek Gıda Mühendisi

Aciktan bakanliga yapilacak olan atamalarda veteriner hekimlere 1500‘den fazla, ziraat muhendislerine 750‘den fazla kadro acilirken gida muhendislerine sadece 45 kisilik kadro acilmasi haksizlik degil de nedir? Bakanligin adi Gida Tarim ve Hayvancilik Bakanligi  degilde sadece Tarim ve Hayvancilik Bakanligiymis gibi davraniyorlar. Yillardir bakanligi veteriner hekimlere doyurdular. Ben ozel sektorde calisip bizzat sahit oldum ki guya firmayi denetime gelen kisiler ne uretim ne de gidayla ilgili hicbir bilgisi olmayan ve firma yetkilisi ne derse inanan veteriner hekimlerdi. Gida firmasini denetime gidecek olan kisi kesinlikle Gida muhendisi olmalidir ki denetlenen firmayla ayni dilden konusabilsin.Bakanlik ve sevgili veteriner hekim bakanimiz bu sekilde devam ederse Turkiye‘de daha cok gida teroru yasanir.
Saygilarimla.

HATİCE AKAR

 


Sayın Bakanımıza

Dileğim şudur ; Adaletli kadro dağılımlarını talep ediyoruz. 90 alan gıda mühendisleri atanamazken 64 alan veteriner hekimler nasılda atanabiliyor. Biz geleceğin mesleği olarak seçtiğimiz bu bölümde ,geleceğin işsizlerimi olacaktık.Önce Önlisans programında Gıda Teknolojisini ,sonra Lisans eğitiminde Gıda Mühendisliğini , En sonda Yükseklisans Eğitimimde Gıda Teknolojisi Bölümünü bitirdim. Malesef işsizim . 3 Üniversite bitiripte evde ailemin desteğiyle geçimimi sağlayan bir kişiyim. Gerçekten tüm diplomalarımı Sayın Bakanımıza iade etmeye hazırım. Evdeki diplomalar içimi sızlatıyor. Bizim sesimizi duyabilmeniz için yeğeniniz ve evladınız olmak mı gerekiyordu. Gerçekten gıda mühendislerinin atama hayalleri  için lütfen taziye mesajını yayınlayında bizde artık umutlanmayalım.

ESİN GÜROCAK

 


Bakan Mehdi EKER‘in çıktığı televizyon programında söylediği ‘il ve ilçelere alınacak personelin çoğunluğu gıda mühendisidir‘ ifadesi kesinlikle kamuoyunu yanıltıcı bir söylemdir.Alımlar açıklandığında bakanın çoğunluk dediği rakamın 100 de 25 olduğunu gördük.Bu nasıl bir adalettir.Toplam alımda ise 2600 de 58!! İl ve ilçe kontrol müdürlüklerinde kesinlikle Gıda mühendisleri çoğunlukla yer almalıdır. Biz kimsenin hakkını istemiyoruz kendi hakkımızı istiyoruz.Kendi işimizin artık bize bırakılmasını istiyoruz.Gıda mühendisleri artık uyumuyor sesimizi çıkarmaya devam edeceğiz..

Öznur Erdoğan


 

Değerli meslektaşlarım aşağıda beklenen müthiş kadrolar !!! Dişe dokunur birkaç il ve ilçenin dışında hepsi köy!!! Zihniyete bak, köye gıda mühendisi atıyor. 

Denetlenmeyi bekleyen onlarca ile ve ilçeye gıda mühendisi atamayıp onun yerine ilgisiz kişilere denetim yaptıran ya da yaptırmayıp kendi haline bırakan zihniyeti KINIYORUM!

Dalga geçercesine ihtiyaç duyulan bunca nokta varken köylere gıda mühendisi atayan zihniyeti KINIYORUM!

Adaletsiz bir atama politikası sürdüren etiketinde adalet ibaresi taşıyan adaletsiz bakanları ve diğer yöneticilerini KINIYORUM!

Tutarlı bir Gıda politikası üret(e)meyen beceriksiz ve yandaş zihniyeti KINIYORUM!

390181969

ADANA-MERKEZ 

1

390180001

ADANA-POZANTI-AKÇATEKİR BELDESİ

1

390181971

AFYONKARAHİSAR-MERKEZ

2

390180145

AMASYA-MERKEZ-KARASENİR MAHALLESi

1

390181979

ANKARA-MERKEZ

4

390181991

BOLU-MERKEZ

1

390181993

BURSA-MERKEZ

3

390180463

ÇORUM-ALA CA-İMAT KÖYÜ

1

390180465

ÇORUM-ALACA-ÜNALAN KÖYÜ

1

390180467

ÇORUM-BAYAT-İSAKLI

1

390180523

DİYARBAKIR-BİSMİL-BAKACAK KÖYÜ

1

390180541

DİYARBAKIR-ÇERMİK-PETEKKAYA KÖYÜ

1

390180553

DİYARBAKIR-ÇÜNGÜŞ-ÇINARKÖY

1

390180577

DİYARBAKIR-EĞİL-BAYSU

1

390180627

DİYARBAKIR-KULP-HAMZALI

1

390180633

DİYARBAKIR-LİCE-DİBEK KÖYÜ

1

390180659

DÜZCE-ÇİLİMLİ-TOPÇULAR

1

390180823

GİRESUN-ÇAMOLUK-EĞNİR KÖYÜ

1

390182009

İSTANBUL-MERKEZ

7

390182011

İZMİR-MERKEZ

3

390181027

KARS-SARIKAMIŞ-ALİSOFU

1

390182019

KOCAELİ-MERKEZ

1

390182021

 MANİSA-MERKEZ

2

390181449

RİZE-PAZAR-DEREBAŞI)

1

390181523

SİVAS-AKINCILAR-ALTINTEPE MAH

1

390181537

SİVAS-ALTINYAYLA-YEŞİLYURT MAH

1

390181543

SİVAS-DİVRİĞİ-GÜNBAHÇE

1

390181547

SİVAS-DOĞANŞAR-ÇALICIKÖY

1

390181551

 SİVAS-GEMEREK-BEŞTEPE MAH.

1

390181567

 SİVAS-GÖLOVA-BOZAT

1

390181581

SİVAS-GÜRÜN-ŞUĞUL MAH

1

390181593

SİVAS-İMRANLI-YAYLACIK MAH.

1

390181603

SİVAS-KOYULHİSAR-BOYALI

1

390181615

SİVAS-SUŞEHRİ-GÖKÇEKAŞ

1

390181633

 SİVAS-ULAŞ-KOVALI

1

390181653

SİVAS-YILDIZELİ-SELAMET MAH

1

390181663

SİVAS-ZARA-DEMİRYURT KÖYÜ

1

390181749

ŞANLIURFA-VİRANŞEHİR-BOZCAKÖYÜ

1

390181771

ŞIRNAK-SİLOPİ-DORUKLU

1

390181773

ŞIRNAK-SİLOPİ-KAPILI

1

390181851

TUNCELİ-MERKEZ-İNÖNÜ MAH

1

390181859

TUNCELİ-PERTEK-ÇAKIRBAHÇE

1

Abdussamed Boyu

 


Mutlu Yarınlar ve Sağlıklı Nesiller için etkin bir denetim mekanizmasının oluşturulması tüm herkesin malumu.
Denetimin sağlıklı ve etkin olabilmesi için denetimi,Bu işin eğitimini 1-2 haftalık kurslarla alan ve gıda üretim prosesleri hakkında neredeyse hiç bir bilgisi olmayan meslek grupları yerine,4 yıl boyunca akademik ve bilimsel veriler çerçevesinde eğitim alan Gıda Mühendisleri yapmalıdır. 
Unutmayın ki,bir işin kontrolünü ancak onu üreten bilir.
ayrıca 5996 sayılı yasa ile bazı işletmeler de mühendis çalışma zorunluluğu ortadan kalkmıştır. bu durum halk sağlığını çok ciddi şekilde tehdit etmektedir. 

Osman Eren 

 

Okunma Sayısı: 16425