TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

GIDANIN GÜVENCESİ YETKİLENDİRİLMİŞ VE BAĞIMSIZ GIDA MÜHENDİSLERİDİR

GIDANIN GÜVENCESİ YETKİLENDİRİLMİŞ VE BAĞIMSIZ GIDA MÜHENDİSLERİDİR
İSTANBUL
Yayına Giriş: 14.12.2020 Son Güncelleme: 14.12.2020

 

 GIDANIN GÜVENCESİ

YETKİLENDİRİLMİŞ VE BAĞIMSIZ GIDA MÜHENDİSLERİDİR


14.12.2020

 

10 Aralık 2020 tarihinde İstanbul Maltepe`de bir hazır yemek firmasının taşıma projelerinde servis edilen yemeklerden gıda zehirlenmesi yaşanması iddiasıyla adli sürecin devam ettiği, ilgili firma sahibinin beyanı üzerine firmada Çalıştırılması Zorunlu Personel (ÇZP) olarak görev alan meslektaşımız ve ustabaşının yapılan soruşturma sonucu gözaltına alındığı haberi basında yer almıştır.

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, halk sağlığını da doğrudan ilgilendiren bu durumu her yönü ile yakından takip etmekteyiz.  Konunun muhatabı olan meslektaşımız ile iletişime geçilmiş olup, konunun detayları kendisinden de dinlenmiştir. Konunun yargı sürecine intikal etmesi sebebi ile detaylı bir açıklama ve değerlendirmeyi paylaşmamız doğru olmayacaktır. Ancak bu olay, bizlerin de sürekli önemini vurguladığımız, Gıda Mühendislerinin yetki ve sorumlulukları konusunu tekrar gündeme getirmiştir.

5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu Madde 22- (1)` e göre "Gıda, gıda ile temas eden madde ve malzeme ve yem ile ilgili faaliyet gösteren işletmeciler, kendi faaliyet alanının her aşamasında bu kanunda belirtilen şartları sağlamak ve bunu doğrulamakla yükümlüdür." Bu işletmelerde ÇZP olarak görev yapan meslektaşlarımız da mesleki sorumlulukları çerçevesinde yasal yükümlülüklerin yerine getirilmesinde görev almaktadır.

Ancak ÇZP olarak görev yapan meslektaşlarımızın; topluma sağlıklı ve güvenli gıdayı sunabilmesi, yetki ve sorumluluklarını tam kullanabilmesi, bağımsız çalışmalarına bağlıdır. Ücretin direk işverenden alındığı bir sistemde, yetkinin etkin olarak kullanılması birçok işletmede mümkün olmadığı gibi, sistem ve yasalar da meslek sahibini maalesef tam olarak koruyamamaktadır. 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak birçok kez gündeme getirdiğimiz "Gıda Müşavirliği" sisteminin, halk sağlığının hakkıyla korunması ve "Gıdanın Güvencesi Gıda Mühendisleri"nin mesleki sorumluluklarını eksiksiz yerine getirebilmesi için son derece gerekli olduğu bir kez daha gün yüzüne çıkmıştır. 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası İstanbul Şubesi olarak, basına yansıyan bu konunun her yönü ile takipçisi olacağımızı siz değerli kamuoyuna duyururuz.

 

TMMOB Gıda Mühendisleri Odası

İstanbul Şube Yönetim Kurulu

Okunma Sayısı: 308