TMMOB
Gıda Mühendisleri Odası

PINAR GÜLTEKİN KARAR DAVASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI

PINAR GÜLTEKİN KARAR DAVASI HAKKINDA BASIN AÇIKLAMASI
İSTANBUL
Yayına Giriş: 27.06.2022 Son Güncelleme: 27.06.2022

Basına ve Kamuoyuna

Pınar Gültekin davasında erkek yargı tarafından verilen ödül gibi kararı tanımıyoruz. Gerçek Adalet sağlanana Kadar mücadeleye devam edeceğiz.

Muğla 3‘üncü Ağır Ceza Mahkemesi‘nde görülen 13. duruşmada Üniversite öğrencisi Pınar Gültekin‘i canavarca hisle, eziyet çektirerek ve tasarlayarak öldüren katil Cemal Metin Avcı ile kardeşi, annesi, babası, boşandığı eşi ve ortağı hâkim karşısına çıktı.
Bu
duruşmada karar açıklandı ve mahkeme, Cemal Metin Avcı‘ya verilen ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasını, haksız tahrik indirimi uygulayarak 23 yıla indirdi. Bu karar kesinleşirse katil 14 yıl 4 ay sonra cezaevinden çıkacak ve topluma karışacak. Mahkeme yardım eden aile için de beraat karar verdi.

Bu karar tamamen hukuki ve fiili dayanaktan yoksun bir karar olup toplumun adalet duygusunu yaralamaktadır.

Neredeyse her gün akıl almaz sebepler ile Kadınlar işkence ile öldürülürken faillere ödül gibi cezalar veriliyor. İktidar kadına yönelik şiddet ve cinayetlerle ilgili ciddi bir mücadele ortaya koyamamıştır. Hukukun üstünlüğünün kamu vicdanı önünde zedelendiği kararlar verilmeye devam edilmiştir. Alınan bu kararlar binlerce kadının ölümünü meşrulaştırmış ve failleri cesaretlendirmiştir. Kadınların korunması, yaşadığı toplumda kendini güvende hissedebilmesi için devlet yetkilisi sorumlu kişilerin, sözde kalmayan, somut adımlar atması gerekir. Önleyici tedbirler alınmadığı müddetçe bu katliamlar son bulmayacaktır.

Alınan bu kararlar İstanbul sözleşmesinin gerekliliğini ve önemini bir kez daha göstermiştir.

İstanbul sözleşmesinden çekilme kararı kadın katliamının adeta önü açmıştır. İstanbul Sözleşmesi`nden çekilerek toplumsal cinsiyet eşitsizliğini derinleştirmeye çalışanlar, adaletsiz karar verenler bilsinler ki mücadeleden asla vazgeçmeyeceğiz. Hayatın her alanında, özgürce yaşamaya, haklarımızı savunmaya ve mücadelemize devam edeceğiz.

Mücadelemize devam edeceğiz.

 

#PınarGültekinİçinAdalet

#ErkekYargıDeğilGerçekAdalet

 

          TMMOB

Gıda Mühendisleri Odası

       İstanbul şubesi

     Kadın Komisyonu 

Okunma Sayısı: 231